Střední průmyslová škola elektrotechnická v Žatci

Aktuality
Domů > Škola > Aktuality

Erasmus - Portugalsko

V termínu od 20. 5. do 3. 6. proběhl další běh stáže studentů v Portugalsku.

Prohlédnout fotografie ->

Je sobota 20. května, devět hodin ráno a já a moji spolužáci z obchodní akademie a elektroprůmyslovky v žateckém Podměstí nedočkavě vyhlížíme tranzit, který nás má dopravit na pražské letiště. Cesta utíká rychle a zanedlouho stojíme i s naším panem učitelem Ing. Vajdou před vstupem do haly. Přichází se s námi rozloučit osobně paní ředitelka. Poslední napomenutí, rady a už jen zamávat ....

Po odbavení a vstupu za gate jde vše hladce až do přistání v portugalském Portu. Tady na nás čeká autobus, který nás odveze do hotelu. V něm budeme bydlet jen do pondělí, než se uvolní místa ve studentském kampusu. Pak se hned vydáváme se k oceánu, který je od nás vzdálen pouhých 200 metrů. Až do pondělí podnikáme různé poučné výlety do okolí a v první pracovní den kolem poledne se vydáváme do kampusu, kde se ubytováváme, obědváme a následně se někteří seznamují se zahraničními kolegy. Pak už nás čeká práce – nepřijeli jsme na dovolenou, ale na pracovní stáž. Od úterý do pátku dojíždíme na jednotlivá pracoviště, vždy od 9 do 17 hodin. Některým chvíli trvá, než si zvyknou na portugalský styl jízdy. Na rozdíl od životního stylu, který je zde velice pomalý, klidný, na vše je čas, jsou jízdy velmi rychlé, svižné. Víkend opět trávíme na výletech. Plavíme se například z Porta lodí po zdejší řece a do Santa Cruiz, což je takový zdejší Chrám vína. Od pondělí do čtvrtka nás opět čeká praxe. Ve čtvrtek a pátek následuje změna a my kromě práce navštěvujeme tržiště v Barcelosu a druhý den oceán, u kterého sice hodně foukalo, ale to nám náladu rozhodně zkazit nemohlo.

Pak už je tu sobota a nás čeká náročná cesta domů. Z Porta do Prahy doletíme s dvacetiminutovým zpožděním. Když nasedáme do autobusu, který nás doveze zpět před školu, mají někteří smíšené pocity. Za ty dva týdny se všichni účastníci stmelili, zvykli jsme si navzájem si pomáhat, chodit kolektivně po práci do obchodů a večer se společně bavit. Přestože se těšíme všichni domů, nejeden by si naši pouť vstříc Portugalsku rád zopakoval. A všichni budou jistě rádi vzpomínat na výlety i malebnou noční vyhlídku z kopce za kampusem.

Další články